Starostlivosť

Väčšina mäsožravých rastlín rastie na pôdach chudobných na živiny a chytaním hmyzu si doplňujú určité zásoby, ktoré v danej oblasti potrebujú (napr. rosička dusík). Vyskytujú sa takmer na celom svete. V súčasnosti je známych vyše 600 botanických druhov. V umelej kultúre je základnou zložkou substrátu čistá kyslá (väčšinou vrchovisková vláknitá) rašelina bez akýchkoľvek pridaných živín. Podľa druhu mäsožraviek môžme do substrátu pridať ďalšie prímesy ako napr. kremičitý piesok, perlit, štrk, kúsky molitanu, rašeliník. Rastliny zalievame výhradne mäkkou dažďovou vodou (v núdzi destilovanou, pripadne odstátou a prevarenou vodou), najlepšie zhora preliatim substrátu, ale nájdu sa aj druhy, ktoré znesú zalievanie trvale podmokom, teda môžu stáť vo vode. Počas sezóny - jar, leto, jeseň - môže stáť väčšina druhov vo vode, ale nie s príliš vysokou hladinou. V zime s úbytkom svetla zálievku obmedzíme na minimum. Substrát nesmie nikdy úplne vyschnúť! Mäsožravky nie je potrebné "prikrmovať", pretože z času na čas si aj samé dokážu nejakú muchu uloviť, a keďže sú to "obyčajné" rastliny, energiu potrebnú na prežitie získavajú fotosyntézou. Pasce zbytočne nedráždime, pretože to rastliny vysiľuje a vedie to k predčasnému odumretiu pasce aj s listom. Mäsožravé rastliny potrebujú pre správny rast a prežitie zabezpečiť vyššiu vzdušnú vlhosť ( 60-80-90% vzdušná vlhkosť).

sožravé rastliny netreba prikrmovať!!!

Pokiaľ sú umiestenené na otvorenom priestranstve, same si dokážu uloviť lietajúci alebo lezúci hmy. Pokiaľ túto možnosť nemajú, stačí im 1-2 muchy do mesiaca.


Mäsožravé rastliny môžte zohnať vo väčších obchodných centrách ako Baumax a Hornbach, u samotných pestovateľov alebo vo väčších mestách aj v kvetinárstvach. Môžete si ich aj objednať cez internetové stránky https://www.rastlinky.sk https://www.plantae.sk https://www.mucholapka.szm.sk